Nekaj najpogostejših mitov glede otrok in dvigovanja uteži:
- Dvigovanje uteži zavira rast.
To je najbrž eden najpogostejših strahov, ki je povezan z otroki in dvigovanjem uteži. Dejstvo pa je, da je višina posameznika odvisna od genov. Drugače povedano: visoki ljudje imajo (po večini) visoke starše in nizki ljudje nizke starše. Dvigovanje uteži pozitivno vpliva na razvoj in gibalne sposobnosti, na doseženo višino odrasle osebe pa nima vpliva.
- Dvigovanje uteži je zelo nevarno in mnogokrat vodi v raznorazne poškodbe.
Dvigovanje uteži (težka atletika) je eden izmed najvarnejših olimpijskih športov. Edina poškodba, ki jo boste zasledili na tekmovanjih (če jih spremljate), je izpahnjen komolec. Pravzaprav velja obratno: močno telo je znatno manj nagnjeno k poškodbam kot pa telo, ki je vajeno le sedeti. Hernija diska je večinoma problem računalničarjev in profesionalnih šoferjev, ker pretežno sedijo, in ne dvigovalcev uteži.
- Starši se bojijo, da se bo njihov otrok zgrudil ali zlomil pod težo uteži.
Noben trener, ki je vsaj približno usposobljen, ne bo dal nikomur (ne otrokom ne odraslim) v roke ničesar drugega kot palico, ko bo prvič prestopil prag dvigovalnice. Tehnika dviganja in gibalne sposobnosti so vedno na prvem mestu. Težo dodajamo postopoma glede na sposobnost posameznika.
Dejstvo je, da je olimpijsko dvigovanje uteži eden najprimernejših in najvarnejših športov za vse ljudi, ne samo za otroke in mladostnike. Pri tem športu se naučimo pravilno dvigovati utež in pravilno trenirati z utežmi. Postanemo močnejši, hitrejši in samozavestnejši.
Dvigovanje uteži je več kot odličen šport za otroke in mladostnike, ki:
- so nekoliko bolj zaprte narave in se težje vklopijo v ekipne športe oziroma ekipnih športov sploh ne marajo;
- so motorično šibkejši in potrebujejo več časa, da se nečesa naučijo;
- so slabotni – ja, prav ste prebrali: »bolj je mulc švoh bolj je priporočljivo, da kvihta!«
- so nesamozavestni – nad glavo dvignjena utež konkretno krepi samozavest;
- se že ukvarjajo z drugim športom – Zaradi treninga z utežmi so otroci močnejši, hitrejši, eksplozivnejši in predvsem, ker imajo močno telo, manj poškodovani.
Viri:
- semanticscholar.org – Olympic-Style Weightlifting, Kid Style.
- ncbi.nlm.nih.gov – Resistance training among young athletes: safety, efficacy, and injury prevention effects.
- crossfitatlanta.typepad.com – Relative Safety of Weightlifting and Weight Training.